Ersun Yanal, Kariyeri ve Bilinmeyenleri

Yazar: Orkan Karadağ

Ersun Yanal, taraftarın uzun süreli bekleyişi sonunda tekrar Fenerbahçe’ye geldi. Onun artık futbolla ilgilensin ilgilenmesin Türkiye’de ismini duymayan yok. Peki Ersun Hoca’yı gerçekten ne kadar tanıyoruz? Büyük kulüplerde futbol oynamamış olan hoca, antrenörlük kariyerinde nasıl buralara kadar geldi?

Fenerbahçe’yi 2013-2014 yılında şampiyon yapıp oynattığı hücum futboluyla gönüllerde taht kurmuş Ersun Yanal, hala açık ara taraftarın en çok istediği hoca durumunda. Peki Ersun Yanal kimdir, daha önce nerelerde görev yapmıştır? Antrenörlük kariyeri nasıldır? İşte amatör kümede başlayıp Denizlispor’a, oradan Ankaragücü’ne, Gençlerbirliği’ne, Milli Takım’a, Trabzonspor’a ve Fenerbahçe’ye kadar başından sonuna antrenörlük kariyeriyle ve diğer yönleriyle… her şeyiyle Ersun Yanal!

ersun yanal

Ersun Yanal Kimdir?

Ersun Yanal 17 Aralık 1961’de İzmir Buca’da doğdu. İkinci ve üçüncü liglerde Sarayköyspor, Aydınspor, Nazillispor gibi kulüplerde sekiz sene profesyonel olarak futbol oynadı.

Celal Bayar Üniversitesi’nde Beden Eğitimi Bölümü’nü okudu ve Spor Yönetimi ile ilgili dersler gördü. Daha sonra Üniversite eğitiminden ilham alıp sonraları sürekli geliştirdiği akademik bakış açısının başarılarında çok önemli etkisi olduğunu söyleyecekti Yanal. Ayrıca Türkiye’de oyuncu gelişimi ve oyun okuma gibi konularda futbola bilimsel bakışın gelmesine öncülük edenlerdendir. Sonraları “Üniversite bana kimlik kazandırdı, daha sonraları bunu alanda çalışarak geliştirdim” diyecekti Ersun Yanal.

Ersun Hoca’nın Antrenörlük Kariyeri

Amatör Küme’de Başlangıç
denizli belediyespor logo

Ersun Yanal futbolu erken bırakmasına karşın, çok istediği antrenörlüğe oldukça genç yaşta başladı. İlk antrenörlüğünü 1989 yılında 27 yaşındayken amatör olarak Denizli Belediyespor’da yaptı. Daha sonra, o dönem üçüncü ligde olan eski takımı Sarayköyspor’u çalıştırdı.

İkinci Lige ve Süper Lige Geçiş

Daha sonra 1992 senesinde Denizlispor U19, 1994’te U21 takımlarını çalıştırdı. Daha sonra A takımın başına geçen Ersun Hoca, bu süreçte  1998-1999 sezonunda Denizlispor’u birinci lige çıkardı.denizlispor logo

Ertesi sene Süper Lig’e 6 galibiyet 4 beraberlik ve 1 mağlubiyetle mükemmel başlayan Denizlispor, oynadığı ofansif ve olumlu futbolla dikkat çekti. Tabii bu takımı oynatan Ersun Hoca da takım kadar dikkat çekiyordu. Daha sonra biraz gerilese de başarılı bir grafik çizip Süper Lig’de takımı orta sıralarda tutan Yanal, sezonun sonlarına doğru buradaki görevinden ayrıldı ve yerine Tevfik Lav getirildi. Denizlispor bu sezonu sekizinci bitirdi.

Denizlispor’daki antrenörlüğü sırasında: Yusuf Şimşek, Ümit Bozkurt, Ümit Karan, Ali Tandoğan, El Saka, Veysel Cihan gibi oyuncuların yıldızlarının parlamasında bireysel performans çalışmalarıyla büyük rol oynayacaktı Ersun Yanal.

Ankaragücü Kariyeri:

2000 yılında Ankaragücü’nin Teknik Direktörlüğüne başladı.

ankaragücü logo

2000 – 2001 yılında Ankaragücü’nü Süper Lig’de 6. yapan Ersun Yanal, özellikle oynattığı ofansif futbolla dikkatleri çekti. Özellikle ligin ilk yarısında kadroyu oturtan Yanal, ikinci yarı oldukça fazla puan toplamıştı.

2001 – 2002 sezonunda da Ankaragücü’nde devam eden Yanal, takımı ligde dördüncü yaparak UEFA Kupası’na soktu.


2001-2002 Türkiye Süper Ligi Puan Durumu
2001-2002 türkiye süper ligi puan durumu

Ankaragücü’ndeki iki sezonda hücum futbolu kadar galibiyet serileriyle de dikkat çeken Yanal, buradaki başarılarından sonra takımdan ayrılıp başka bir Ankara takımına, Gençlerbirliği’ne geçti.

Gençlerbirliği Kariyeri:

2002-2003 sezonu:

Gençlerbirliği logo

Ersun Yanal’ın Denizlispor ve Ankaragücü’deki başarıları tesadüf müydü? Burada da başarılı

olabilecek miydi? Tüm bu sorular Gençlerbirliği performansına göre yanıt bulacaktı. Önceki sezon Süper Lig’de sekizinci olup 45 puan toplayan orta sıra takımı görüntüsündeki bir

takıma gelmişti Yanal. Takıma yepyeni bir ruh ve felsefe yüklemeyi düşünüyordu, hücum felsefesi…

Süper Lig’e müthiş bir başlangıç yapan Gençlerbirliği, Ersun Yanal ile ilk 4 maçını da farklı kazandı. Fakat bu galibiyet serisinden sonra 6 maçlık bir galip gelememe serisi başlayacaktı.

Bundan sonra takım adeta silkelendi ve kendine geldi. Tam 19 maç boyunca Gençlerbirliği’ni ligde kimse yenemedi ve bu maçların tam 15’ini kazandı. Bu performans o zamanlar Türkiye’de herkesin büyük ilgisini çekti ve Ersun Yanal Türk futbolunun önemli bir figürü olacağını iyice göstermiş oldu. Oynattığı hücum futboluyla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı ve ismi de dört büyüklerle anılmaya başladı.

Gençlerbirliği 15 Maçlık Kaybetmeme Serisi
Gençlerbirliği Ersun Yanal ile 19 maçlık yenilmezlik serisi 2002-2003

Sezonu üçüncü olarak tamamlayan Ersun Yanal’ın takımı Gençlerbirliği 66 puan toplarken özellikle attığı gol sayısıyla dikkat çekmişti. Gençlerbirliği 76 gol atarken, o senenin şampiyonu Beşiktaş 63 gol atmıştı.

2002-2003 Süper Lig Puan Durumu:
2002-2003 türkiye süper ligi puan durumu

Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’ye gelmesine daha tam on yıl vardı. On yıl önceden, Fenerbahçe tribünlerinde “Ersun Yanal Fener’e” diye bağırılmıştı. Daha sonraları çok yayılmasa da efsaneleşecekti bu video.

2003 – 2004 sezonu:

Gençlerbirliği bu sezon ligde aynı başarıyı gösteremedi. Fakat takım üç kulvarda ilerlemiş ve diğer kulvarlarda başarılı olmuştu. Belki de Süper Lig’e olumsuz yansımıştı bu durum… Ligde başarılı olamasa da, Gençlerbirliği tarihinin en büyük Avrupa başarısını gösterdi ve tüm Anadolu kulüplerine örnek olup, dört büyüklere adeta taş çıkarttı.

UEFA kupasında Gençlerbirliği:

Gençlerbirliği’nin o sene Avrupa maçları merak konusuydu. Süper Lig’deki gibi hücum oynayabilecek miydi? Gençlerbirliği oldukça zorlu sayılabilecek kuralar çekti. O zamanki UEFA’nın rövanşlı eleme sisteminde önce Blackburn’u, sonra Sporting Lisbon’u ve daha sonra Parma’yı eledi ve son 16’ya kaldı. İşte UEFA maçları:

Son 16’da Valencia ile eşleşen Gençler, evinde 1-0 kazanmasına karşın deplasmanda 90 dakikayı 1-0 yenik bitirdi. Dakika 88’de Gençlerbirliği’den Mustafa Özkan kırmızı kart görmüştü. Uzayan maçta dakika 94’te maç 2-0 oldu ve 120 dakikanın sonrasında Gençler dramatik bir şekilde elendi.

Valencia o zamanlar efsane oyuncularıyla: kalede Canizares’li, Ayala’lı, Paolo Aimar’lı, Baraja’lı kadrosuyla oldukça korkutucu bir takımdı. Valencia o sezon UEFA’da sadece Gençlerbirliği’ne yenilmişti ve kalan hiçbir UEFA maçını da kaybetmeyerek, bir daha pek zorlanmadan UEFA kupasını kazandı… Ersun Yanal ileride sorulduğunda kariyerinde en üzüldüğü maçın bu maç olduğunu söyleyecekti.

Avrupa’daki bu göz doldurucu serüvene rağmen Ersun Yanal yönetimindeki Gençlerbirliği, Süper Lig’i 10. sırada tamamlamıştı. Fakat Avrupa’ya ek olarak Ersun Yanal’ın takımı o sezon Türkiye kupasında final oynamış ve tekrar UEFA kupasına girmeye hak kazanmıştı. Yanal sezon sonu takımdan ayrıldı.

Artık büyük maçların hocası olduğunu gösteren Ersun Yanal’a Milli Takım yolu görünüyordu… İlk kez dört büyüklerde ne futbol oynamış ne de antrenörlük yapmış bir isim Milli Takım’ın başına geçiyordu.

Milli Takım:

milli takım logo

2006 Dünya Kupası Elemeleri’nde Milli Takım’ı yöneten Yanal, 9 maçta 4 galibiyet 4 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldı. Grup maçlarının bitmesine henüz üç maç varken, gruptaikinci konumda ve grubun en çok gol atan takımıyken sözleşmesi fesh edilip yerine Fatih Terim getirildi. Fatih Terim ile milli takım son üç maçta gruptaki ikinciliğini koruyup play-off’a kaldı. Maalesef play-off’da İsviçre’ye oldukça olaylı bir şekilde elenecekti ve 2008
Dünya Kupası’na gidemeyecekti Terim yönetimindeki Milli Takımımız.

2006 Dünya Kupası Elemeleri (Ersun Yanal’ın Başta Oldukları Kırmızı İşaretli)ersun yanal yönetiminde türkiye milli takımı 2006 dünya kupası elemeleri

Milli takımdan sonra Ersun Hoca kariyerine Süper Lig’de devam edecekti. Birinci Lige yeni çıkan ekiplerden Manisaspor sezona istediği gibi başlayamamıştı. 9. haftada göreve Levent Eriş’in yerine Ersun Yanal getirildi.

Manisaspor:

manisaspor logo

2005 – 2006 Sezonu:

Manisaspor ligi 12. sırada tamamlarken tam 52 gol atarak ligin en çok gol atan beşinci Takımı olmuş, dördüncü Trabzonspor’dan daha çok gol atmıştı. Bu sezon da hücum futbolunu sevdiğini, çok yesem de çok atarım anlayışını göstermişti Ersun Yanal.


2005-2006 Süper Lig Puan Durumu
Türkiye süper ligi 2005-2006 puan durumu

2006 – 2007 Sezonu:

Lige 9 maçlık yenilmezlik serisiyle başlayan Manisaspor, bu maçların 7’sini kazanmıştı. Fakat sonrasında takım ciddi bir düşüş yaşayacak ve Yanal’ın yerine göreve Yılmaz Vural getirilecekti.

Ersun Hoca burada çalıştığı sürede: Arda Turan, Selçuk İnan, Caner Erkin, Hakan Balta, Filip Holosko gibi yıldızların parlamasında çok etkili bir rol oynadı.

Trabzonspor:

2007 – 2008 Sezonu:trabzonspor logo

Ligin 11. Haftasında Trabzonspor’un başına gelen Yanal yönetimindeki Trabzonspor ligi 6. sırada bitirdi ve 49 puan topladı.

2008 – 2009 sezonu:

Trabzonspor 65 puan toplayarak ligi üçüncü sırada bitirdi. Trabzon 32. haftaya kadar şampiyonluk şansını sürdürmüştü. Beşiktaş 71 puanla şampiyon, Sivasspor 66 puanla ikinci oldu.

2008-2009 Süper Lig Puan DurumuTürkiye süper ligi 2008 - 2009 puan durumu

Bu sezonun ardından Trabzonspor’la ilk ayrılığını yaşadı Ersun Hoca.

2009 – 2010 sezonunda hiçbir takımı çalıştırmayan hoca, sonraki sezon Eskişehirspor’a geçecekti.

Eskişehirspor:

2011 – 2012 sezonu:

eskisehirspor logo

Eskişehirspor, Süper Lig’de sezona Michael Skibbe yönetiminde oldukça iyi başlamıştı. Devre arasına kadar 30 puan toplayan Eskişehirspor’da yollar Skibbe’yle ayrıldı ve Ersun Yanal göreve geldi. Ligin ikinci devresinde 20 puan toplayan Eskişehirspor, ligi 5. sırada bitirdi ve UEFA kupasına gitmeye hak kazandı.

2012 – 2013 Sezonu:

Eskişehirspor 46 puan toplayarak ligi 8. Sırada bitirdi. Bu sezon Türkiye kupasında yarı finale kaldı. Penaltı atışlarında Fenerbahçe’ye elendi. UEFA kupasında ilk turda, İskoç takım St. Johnstone’ı eledi. İkinci turda Marseilla’ya elendi.

2012-2013 Süper Lig Puan DurumuTürkiye süper ligi 2012 - 2013 puan durumu

Bu sezonun ardından artık Ersun Yanal’a Fenerbahçe yolu gözüküyordu…

Fenerbahçe:

2013 – 2014 Sezonu:

fenerbahçe logo

Takım uzun süredir şampiyon olamıyordu, beklentiler büyüktü. Ersun Yanal taraftara; ofansif oynayan, saldıran, rakiplerin korktuğu bir Fenerbahçe sözü verdi.

Lige 3-2’lik Konyaspor mağlubiyetiyle başlayan Yanal, mağlubiyete rağmen oynatacağı güzel futbola ve ofansif anlayışına dair sinyaller vermişti ve maç sonrasında “biz şampiyon olacağız, diğer takımlar kendi sıralamalarını yapsınlar” dedi.

Ligin ikinci haftasında Eskişehirspor’u 1-0 mağlup etti. Bundan sonra Fenerbahçe tam 14 maçlık bir yenilmezlik serisine başlayacaktı ve bunların 12’sini kazanacaktı.

Lig boyunca, özellikle takımın maçı hiçbir zaman bırakmaması ve bununla beraber son dakikalarda gelen gollerle alınan galibiyetler sezona damga vurdu.

“mutluluk Fenerbahçe’de olmaktır, Fenerbahçe gibi bir takımda olmanın mutluluğunu  yaşamak ve onun sorumluluğunu duymak gerekir” gibi açıklamalarıyla da taraftarın gönlünü ayrıca kazanmıştı Ersun yanal.

Fenerbahçe, ezeli rakiplerinin de formsuzluğuyla birlikte ligin bitimine dört hafta kala şampiyonluğunu ilan etmişti. O sezon 74 puan toplayarak şampiyon oldu Fenerbahçe. Uzun süredir Fenerbahçe’nin kazandığı en rahat şampiyonluktu bu. Şampiyonluk sonrası tüm taraftarlar, tüm kulüp çok mutluydu ve ileriye umutla bakıyordu.

2013-2014 Süper Lig Puan DurumuTürkiye süper ligi 2013 - 2014 puan durumu

Ersun Yanal kulüpte o güzel atmosfer esiyorken, şimdilerde “lanetli twit” olarak anılan şu efsane twiti attı. Bu twit’ten sonra hala şampiyon olamadı Fenerbahçe.

ersun yanal'ın lanetli twiti
ersun yanal’ın lanetli twiti

Ligin başlamasına az bir süre kala herkes şok yaşamıştı. Birden, Ersun Yanal’ın istifa ettiği duyuruldu.

İstifa nedeni çok tartışıldı, çok farklı şeyler yazılıp çizildi. Özel hayatıyla ilgili olduğu söylendi. Tesislere kadın arkadaşlarını getirmesi sorun yaratıyordu dendi ki bu konuda hala espriler yapılıyor. Başkan tarafından yeterince rahat bırakmadığı, anlaşamadığı, güç çatışması yaşadıkları, Aziz Yıldırım tarafından Yanal’ın antrenörlüğünün ve profesyönel anlayışının beğenilmediği gibi birçok şey söylendi.

Aziz Yıldırım, ayrılık nedeninin özel hayatla ilgisi olmadığını söyledi fakat gerçek nedeni direkt olarak belirtmedi. Ersun Yanal da ayrılma nedeniyle ilgili net bir açıklama yapmadı. Sadece “başkan ve yönetimle fikir ayrılığı oluştuğunu, Fenerbahçe’nin menfaatlerinin ayrılmasını gerektirdiğini ve kendi isteğiyle ayrıldığını” söyledi.

İşte, o gün bugündür birçok Fenerbahçe taraftarı hasretle geri dönmesini bekliyor Ersun Hoca’nın. Bir gün mutlaka kavuşacağız şarkıları söyleniyor yer yer.

Kimileri, rahat gelen şampiyonluğu o zamanki güçlü kadroya ve rakiplerin o sezon çok kötü olmasına bağlasa da, birçok taraftar o sezon oynanan futbolu hala unutamadı.

Tekrar Trabzonspor:

2014 – 2015 Sezonu:trabzonspor logo

Fenerbahçe’yle yolları ayrıldıktan sonra ertesi sezon Trabzonspor’un başına geçti Ersun Yanal. O sezon, UEFA Kupası’nda gruplardan çıktı, son 32’de Napoli’ye elendi.

Ligi 57 puan toplayarak beşinci Sırada bitirdi. Trabzonspor’dan ayrıldı.

2015 – 2016 sezonunu boşta geçirdi Ersun Yanal.  Bu sezon Trabzonspor, Shota’nın yönetiminde Ligde 40 puan toplayarak 12. olmuştu. Ertesi yıl Ersun Yanal’ı geri çağıracaktı Trabzonspor.

Ersun Yanal bu sene içinde bir süre televizyonlarda futbol yorumculuğu yaptı.

2016 – 2017′de Trabzonspor’a döndü. Bu sezonu 51 puan toplayarak beşinci sırada bitirdi.

2017 – 2018’e de Trabzonspor’la devam eden Yanal, lige zorlu bir fikstürle başlamıştı. İlk 7 haftada Fenerbahçe, Başakşehir ve Beşiktaş deplasmanlarına gitmiş, üçünden de 2-2’lik beraberlikle ayrılmıştı. Takım çok gol atıyor fakat çok da yiyordu. 8. Haftada Akhisarspor’a hem de evinde 6-1 gibi bir skorla yenilince Trabzonspor’la üçüncü kez yolları ayrıldı Ersun Yanal’ın.

Ve Yeniden Fenerbahçe!

2018 – 2019 sezonuna boşta başlayan Yanal, Fenerbahçenin Cocu ve ardından yardımcısı Erwin Couman ile başarısız olması sonucu kulübe geri döndü. 17. sıradaki takımın başına geçen Ersun Yanal ile Fenerbahçe’yi neler bekliyor, bekleyip göreceğiz. Gerçekten sabırsızlanıyor insan… 🙂

Ersun Yanal ile ilgili atladığımız bir bilgi var mı? Her şeyi belirtmeye çalıştık ama böyle bir bilgi fark ettiyseniz lütfen yorumda belirtin, biz de yazımızı geliştirelim. Bir yandan iddaa banko maçlar sayfasından maç önerileri veriyor bir yandan da sporla ilgili blog yazılarımızla bilgi paylaşımına devam etmeyi amaçlıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here