Saint Etienne – Marsilya Maç Analizi (16 Ocak Çarşamba)

Fransa futbolunu 60’lı ve 70’li yıllarında domine etmiş iki ekibin karşılaşmasında, formsuz Marsilya zorlu Saint Etienne deplasmanına konuk oluyor.

Marsilya tarafında işler iyi gitmiyor. Son aylarda gösterdikleri performans sönük bir futbol ve bunun getirisi olarak kötü sonuçlardan öteye gidemedi. Kasım ayından bu yana galibiyet yüzü göremeyen ekip Frankfurt (4-0) ve Nantes (3-2) karşılaşmalarında mağlup olurken en büyük darbeyi zayıf rakipleri Andrezieux (2-0) karşısında alarak Fransa Kupası’ndan elendiler. Geçen hafta gerçekten kötü durumda olan Monaco karşısında da kendi evlerinde kazanamayıp taraftarlarını tamamen karşılarına aldılar. Bu karşılaşmada tribünlerde “organize sahtekarlar” “Marsilya’nın utanç kaynakları” ve “hepiniz suçlusunuz” gibi pankartlar göze çarptı.

Marsilya taraftarının bu davranışlarında haklı oldukları açıkça ortada. Monaco gibi daha dişe diş gözüken karşılaşmalar dışında, kendi kadrolarının dörtte bir değerine sahip Angers ve Reims gibi takımlar karşısında da 3 puan alamayarak kötü gidişlerini devam ettirerek tepki çekmeye devam ettiler. Rudi Garcia’nın yönetiminde derin sorunlarla cebelleşen takımda teknik direktörlerinin 2 senelik serüveni önümüzdeki haftalarda noktalanabilir. Yine de Marsilya tarafı önündeki maçlara bakarak, bugün üst üste dördüncü galibiyetinin peşinde koşacak olan Saint Etienne karşısında puan veya puanlar arayacak.

Saint Etienne son 3 maçlarında tam 10 gol buldu. Bu gollerin 6 tanesini kupada amatör ekip Olimpik Strasbourg karşısında bulmuş olsalar da bu, ekibin form durumunun ne kadar iyi olduğu konusunda bize bir fikir veriyor. Oynadıkları tüm turnuvalarda son 12 maçlarında sadece 2 kez yenildiler. Bunun yanında Nantes (3-0), Reims (2-0) ve Dijon (3-0) karşısında kalelerini de gole kapatarak ezici ve rahat galibiyetler aldılar. Son 5 maçlarında 3’ünde kalelerinde gol görmediler. Her ne kadar Marsilya bu takımlardan çok daha dişli bir rakip olsa da Etienne ekibi iyi formunu sürdükmekte kararlı ve güvenli.

Ev sahibi ekibin iç sahadaki göz dolduran performansı da tahmin yaparken dikkate alınması gereken bir etken. Geoffrey Guichard stadında oynadıklar son 7 karşılaşmanın 6’sını kazanırlarken, Marsilya son 7 maçından 5’ini kaybetmiş durumda. Marsilya kadrosuna bakılınca her ne kadar formsuz olsalar da etkili bir hucüm gücü var. Ancak bunu sahaya yansıtmakta sıkıntı yaşıyorlar. Bol pozisyonlu bir maç bekliyorum ve fazla atan tarafın ev sahibi olacağını düşünüyorum. Etienne son maçlarına gelinirken gösterdikleri performansı sürdürerek kendi sahalarında galibiyeti elde edeceklerdir.

Saint Etienne Kazanır MS 1 @2.40
(2.5 Üst)
(Saint Etienne 1 Farkla Kazanır)
(Skor 2-1)
(Wahbi Khazri Gol Atar)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here